Skip to content

Eğitim

Eğitim

Sosyal katmanlar arası eşitliği, cinsiyet eşitliğini, bireysel ve yöresel farklılıkları dikkate alan Kıbrıs Türk eğitim sisteminde, katılımcılık ve açıklık ilkelerine uygun bir yönetim anlayışı ile 7’den 70’e her yaş için “yaşam boyu eğitimi” esas alan okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, ve yüksek öğretim düzeylerinde, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı denetiminde, eğitim veren devlet ve özel okullar vardır.

KKTC’de 15 yaşına kadar eğitimin mecburi olmasından dolayı okuryazar oranı neredeyse %100’dür. Ayrıca, özel eğitim alanında faaliyetlerini sürdüren 0-35 yaş aralığında farklı gelişen bireylere hizmet veren devlet ve özel okullar mevcuttur. KKTC Özel Eğitim Vakfı, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi gibi.

Birçok ülkeden KKTC’de bulunan üniversitelere gelen öğrencilerin ekonomiye katkıları oldukça fazladır. Kültürel yapısı ve iklim şartları açısından kolaylıkla uyum sağlanabilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dünyanın en güvenli bölgelerinden biri sayılmaktadır. Kuzey Kıbrıs’taki üniversiteler, 68 farklı ülkeden gelen öğrencilere kucak açmaktadır. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den gelen öğrenciler çoğunluğu oluştururken Türkiye’den sonra en çok öğrenciyi ülkemize Ürdün, Filistin gibi Orta Doğu ülkeleri ile İran, Nijerya ve Kamerun gibi Afrika ülkeleri göndermektedir. Uluslararası, çok kültürlü bir ortama sahip bu eğitim kurumları, böylelikle, öğrencilere farklı ülkeler ve farklı kültürlerle de tanışma imkânı sunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu tarafından akredite edilen üniversitelerin resmi web sitelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Yakın Doğu Üniversitesi

Girne Amerikan Üniversitesi

Girne Üniversitesi

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi

Lefke Avrupa Üniversitesi

Kıbrıs İlim Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü

Uluslararası Final Üniversitesi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

Akdeniz Karpaz Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eğitim ve Araştırma Yerleşkeleri

Kıbrıs İlim Üniversitesi

Atatürk Öğretmen Akademisi

Arkın Yaratıcı Sanat ve Tasarım Üniversitesi

Kıbrıs Metropolitan Üniversitesi

Kaynak: KKTC Enformasyon Dairesi

Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Diğer Yazılarımız